Drukuj
Proorientacja zawodowa uczniów

W dniu 26 marca 2009 roku w Zespole Szkół w Budziszewicach odbyło się spotkanie uczniów klasy III Gimnazjum naszej szkoły z Doradcą Zawodowym z Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Mazowieckim – Panią Katarzyną Kołodziej.
Spotkanie miało na celu przybliżyć młodzieży rynek pracy i scharakteryzować zawody atrakcyjne obecnie i w niedalekiej przyszłości. Poruszono też problem ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i wiadomości w każdym zawodzie.
Pani Katarzyna Kołodziej przeprowadziła również zajęcia przygotowujące młodzież do wyboru szkoły ponadgimnazjalnej i zawodu. Zajęcia trwały 2 godziny lekcyjne. Uczniowie mogli ponadto skorzystać z porady indywidualnej. Gościa zaprosiła i spotkanie zorganizowała Pani Agnieszka Sołtysiak – pedagog szkolny. Uczniowie uczestniczący w zajęciach poznali potencjalne ścieżki edukacyjne wybranych zawodów, dzięki czemu będą umieli samodzielnie i bardziej aktywnie kształtować swoją drogę zawodową. Zostali ukierunkowani w planowaniu i organizowaniu zadań, które przed nimi stoją w związku z wyborem szkoły ponadgimnazjalnej i wymarzonego zawodu. Młodzi ludzie stojący przed tak ważnym wyborem życiowym mogli bliżej poznać siebie oraz zastanowić się nad predyspozycjami i zdolnościami, które posiadają. Spotkanie minęło w miłej atmosferze.
Kolejnym etapem przygotowującym do wyboru szkoły i zawodu było spotkanie z Dyrektorem Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Tomaszowie Mazowieckim Panem Marcinem Małkiem. Spotkanie odbyło się w dniu 27 marca 2009 roku. W trakcie tego spotkania uczniowie zostali objęci badaniem autotestami (testy kompetencji zawodowych) w celu ustalenia preferencji zawodowych, cech osobowościowych i usprawnienia następujących umiejętności: szybkiego uczenia się, asertywnej postawy, radzenia sobie ze stresem w sytuacjach trudnych, określania i realizowania postawionych sobie celów osobistych i zawodowych, umiejętności podejmowania trafnych decyzji, współpracy w zespole, odpowiedzialności za powierzone zadania, kreatywności, niekonwencjonalnego rozwiązywania problemów, głębokiej motywacji, umiejętności przywódczych, pozytywnego myślenia, negocjacji oraz orientacji zawodowej.
W szkole zaczyna powstawać „biblioteczka proorientacji zawodowej ucznia”. W jej zasobach znalazły się: książki, poradniki dot. tworzenia dokumentów aplikacyjnych, broszury i ulotki. Od przyszłego roku szkolnego planujemy objęcie doradztwem zawodowym uczniów wszystkich klas szkoły. Działania te koncentrowałyby się przede wszystkim na zajęciach edukacyjnych oraz spotkaniach z przedstawicielami Urzędu Pracy.

Autor: pedagog szkolny – Agnieszka Sołtysiak