n w    w w w w

PDF Drukuj
Z  WAKACYJNĄ WIZYTĄ U SĄSIADÓW

Adrpask_skly

Tegoroczne kolonie organizowane przez Parafię w Budziszewicach miały miejsce w dniach 5-10 lipca 2010. W pierwszym dniu odwiedziliśmy Kowary i mogliśmy podziwiać Zabytki Dolnego Śląska w miniaturach. Zwiedziliśmy także Zamek Czocha, Karpacz, Szklarską Porębę oraz zdobyliśmy Szrenicę. Był także czas na codzienną Mszę Świętą z rozważaniem przesłania Jana Pała II do młodzieży na Lednicy, były także wspólne śpiewy, nauka tańca z Lednicy oraz wieczorami były dyskoteki. Na zakończenie kolonii było ognisko, kiełbaski oraz śpiewy.

W trakcie kolonii z wizytą byliśmy także u naszych sąsiadów – Czechów. Zwiedziliśmy Adršpašské skály oraz ZOO safari w Dvůr Králové nad Labem.

Skały Adrszpasko-Cieplickie (czes. Adršpašsko-Teplické skály lub Adršpašskoteplické skály, niem. Adersbach-Weckelsdorfer Felsenstadt) - masyw górski w Sudetach Środkowych w Czechach, będący fragmentem Gór Stołowych (czes. Broumovska vrchovina ), na południe odKotliny Broumovskiej, w pobliżu miasteczka Cieplice nad Metują (czes.Teplice nad Metuji) oraz wsi Adrszpach (czes. Adršpach). Masyw zbudowany jest z górnokredowych piaskowców. Cały teren masywu leży w granicach rezerwatu przyrody o nazwie "Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály". Tereny te stanowią znaną atrakcję turystyczną. Miasta skalne znajdujące się w masywie są jednym z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie.

Przez długie lata wiedza o skalnych miastach była niewielka. Okoliczni mieszkańcy szukali w nich schronienia, kiedy czuli się zagrożeni w swych domostwach. Dopiero około roku 1700 z sąsiedniego Śląska zaczęli przybywać do Adrszpachu pierwsi pionierzy turystyki. Najstarszy wizerunek Skał Adrszpaskich pochodzi z roku 1739.

W roku 1824 wśród skał wybuchł wielki pożar lasu trwający kilka tygodni, który zniszczył prawie całą roślinność leśną. Dopiero wówczas skalne labirynty stały się bardziej dostępne, a właściciele tych ziem rozpoczęli budowanie pierwszej sieci szlaków turystycznych w Adrszpachu.

Skały Adrszpaskie (czes.Adršpašské skály,niem. Adersbacher Felsenstadt) - znajdują się w północno-zachodniej części masywu, w pobliżu wsi Adrszpach Są to unikalne bloki piaskowcowe powstałe, podobnie jak pasmo Gór Stołowych w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr.

Jednolita płyta piaskowca została podzielone licznymi kanionami, dolinami i szczelinami na szereg fragmentów. Całość porośnięta jest lasem z licznymi gatunkami górskiej i podgórskiej fauny i flory. Na terenie Adrszpaskich skał znajdują się dwa górskie jeziorka na różnych poziomach przez które przepływa rzeka Metuja (czes. Metuje) tworząc dwa wodospady.

Wiele skał posiada własną nazwę jak. Obszar Skał Adrszpasko-Cieplickich został ogłoszony rezerwatem przyrody. Jest bardzo cenny nie tylko ze względów geologicznych i geomorfologicznych, lecz także pod względem różnorodności flory i roślinności. Dopatrzono tu 238 pierwotnych gatunków roślin.

 

Dvůr Králové nad Labem (niem.Königinhof an der Elbe, polskie tłumaczenie Dwór Królowej nad Łabą) - miasto w Czechach wkraju hradeckim w powiecie trutnowskim

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1270 Już wtedy istniał tu kościół i osada. Pierwotnie miasto nosiło nazwę Dvůr (Curia). Herb został nadany w 1398 przez czeskiego króla Wacława IV. Kiedy miasto stało się częścią wiana czeskich królowych, zyskało nazwę Dvůr Králové (tzn. Dwór Królowej) i w przypadku śmierci króla miało zapewniać m.in. środki konieczne na utrzymanie dworu.

Miasto posiadało mury obronne, z których do dziś została jedna z czterech wież (strzegąca niegdyś południowej bramy miasta) Wieża Šindelářska (Šindelářská věž - šindel czyli gont) o wysokości 20 m i ścianach grubości 2 m oraz ulica Wałowa (Valova ulička) biegnąca wzdłuż dawnej linii murów.

Nad miastem góruje kościół pw. Św. Jana Chrzciciela.

Miasto znane jest głównie z przemysłu tekstylnego (obecnie zakłady Tiba), założonego przezJosefa Sochora (1866-1931), pioniera czeskiego przemysłu. Zakłady te pozostały w rękach rodziny i były potem prowadzone przez synów założyciela: Zdenka, Stanislava i Pavla. W 1938zatrudnionych było tu 1300 pracowników. W tym samym czasie wyszło stąd wiele oryginalnych patentów.

09 maja 1946 roku na  terenie znacjonalizowanego prywatnego parku i pałacu przemysłowca branży tekstylnej Richarda Neumanna otwarty został Ogród Zoologiczny  Dvůr Královéha. W latach 1956-1965 ZOO zostało powiększone do 28 ha i było najnowocześniejszym tego typu obiektem w Czechosłowacji. W latach 70. XX w Ogród zorganizował 8 ekspedycji do Afryki, z których przywieziono 2000 zwierząt i od tamtej pory ZOO Dvůr Králové specjalizuje się w zwierzętach Afryki. o powierzchni 6,5

08 maja 1989 roku otwarto tu pierwsze w tej części Europy park safari.

Adrpask_skly
zdj. 1  Adršpašské skály

Szrenica
zdj. 2 Szrenica

Zabytki_Dolnego_lska_w_Kowarach
zdj. 3 Zabytki Dolnego Śląska w Kowarach

Zamek_Czocha
zdj. 4 Zamek Chocha

ZOO_safari_w_Dvr_Krlov_nad_Labem
zdj. 5 ZOO safari w Dvůr Králové nad Labem




Autor materiału i zdjęć: Ksiądz Krzysztof Przybysz